Relacja z obchodów imienin Józefa Piłsudskiego

Dnia 19 marca br. w Łodzi odbyły się uroczyste obchody imienin Józefa Piłsudskiego. Ponieważ w marcu obchodzone są także imieniny Edwarda i Kazimierza, to uroczystość przybrała charakter wspomnień o trzech Naczelnych Wodzach. Oprócz Pierwszego Marszałka Polski wspominano także marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, a także gen. Kazimierza Sosnkowskiego.

Na skwerze im. Związku Strzeleckiego - "Strzelca", pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego stawiły się liczne poczty sztandarowe oraz delegacje łódzkich władz, służb mundurowych, szkół oraz stowarzyszeń. Gawędę o Józefie Piłsudskim wygłosił prezes Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego w Łodzi Stanisław Świerkowski. Na zakończenie tej części uroczystości zgromadzone delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Wspólną wiązankę od przedstawicieli organizacji strzeleckich złożyli brygadier Józef Wodziński, inspektor ZS Dariusz Nowiński oraz st. sierż. ZS "Strzelec" Michał Soboń. Po uroczystościach pod Pomnikiem zgromadzeni udali się do Domu - Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na zaproszenie Oddziału Łódź ZS przybył do Łodzi dr Jerzy Kirszak - pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej. W drugiej części obchodów wygłosił wykład poświęcony postaci współtwórcy Związku Strzeleckiego, szefowi sztabu I Brygady Legionów Polskich, ministrowi spraw wojskowych II RP oraz Naczelnemu Wodzowi gen. broni Kazimierzowi Sosnkowskiemu.Komentarze (0) 19.03.2015. 17:46

Strzelcy na Dniu Otwartym w Centrum Edukacyjnym "Oświatowiec"

Dnia 10 marca br. strzelcy z Oddziału Łódź ZS wzięli udział w Dniu Otwartym Centrum Edukacyjnego "Oświatowiec" w Łodzi.
Szkoła powstała w ubiegłym roku i w chwili obecnej prowadzi nabór do klas pierwszych gimnazjum i liceum. Współpraca Oddziału z Centrum datuje się od ubiegłego roku, kiedy to wspólnie organizowano festyn w Parku Staromiejskim w Łodzi.
W ramach Dnia Otwartego strzelcy wystawili stoisko promocyjne, gdzie można było zapoznać się z działalnością naszej organizacji, zobaczyć wyposażenie i sprzęt znajdujący się na stanie oddziału oraz obejrzeć materiały promocyjne.Komentarze (0) 10.03.2015. 19:18

Obchody imienien Józefa Piłsudskiego - zaproszenie

Komentarze (0) 09.03.2015. 00:24

XVIII Marsz Szlakiem Powstania Styczniowego Łodź - Dobra

Po raz osiemnasty Oddział Łódź Związku Strzeleckiego zorganizował Marsz Szlakiem Powstania Styczniowego Łódź-Dobra. Marsz upamiętnia bitwę, którą stoczył oddział powstańczy pod dowództwem Józefa Dworzaczka w dniu 24 lutego 1863 r.

Łódzcy strzelcy wyruszyli spod dębu "Kosynier" znajdującego się w Parku Julianowskim w Łodzi. Pod tym dębem 31 stycznia 1863 stawili się łódzcy ochotnicy do powstania, złożyli tam przysięgę na wierność Rządowi narodowemu oraz otrzymali sztandar wyhaftowany przez Łodzianki. Trasa Marszu prowadziła przez Arturówek, Łagiewniki.

Na zakończenie Marszu strzelcy wzięli udział w uroczystościach organizowanych przez społeczność i władze samorządowe gminy Stryków. Na cmentarzu w Dobrej, pod pomnikiem wzniesionym na mogile ponad trzydziestu powstańców, odbyły się uroczystości, w trakcie których strzelcy wystawili posterunek wartowniczy.

Warto nadmienić, że powstańcy polegli w bitwie pod Dobrą są pochowani są także na cmentarzach w Brzezinach i Łodzi. Staraniem OddziaŁu Brzeziny ZS w 1928 r. ufundowany został nagrobek na mogile powstańczej na tamtejszym cmentarzu. Groby powstańcze na Starym Cmentarzu w Łodzi otaczane są opieką strzelców z Oddziału Łódź ZS m.in. w trakcie Tygodnia Patriotycznego.

Komentarze (0) 22.02.2015. 21:42

Marsz kondycyjny

Dnia 31 stycznia Oddział Łódź ZS wziął udział w marszu kondycyjnym, zorganizowanym jako podsumowanie wcześniejszych zajęć dotyczących działań w warunkach zimowych oraz terenoznawstwa. Było to także przygotowanie do mającego się wkrótce odbyć XVIII Marszu Szlakiem Powstania Styczniowego Łódź - Dobra.

Uczestnicy marszu pokonali trasę, a dodatkowym utrudnieniem była konieczność niesienia obciążenia o wadze nie mniejszej niż 10 kilogramów.

Każdy z uczestników marszu odpowiadał za pokonanie jednego z odcinków, posługując się mapą oraz busolą. Do końca czerwca 2015 r. zaplanowano jeszcze dwa kolejne marsze na dłuższych dystansach.

Komentarze (0) 31.01.2015. 20:32